Portfelj
Kontakt
Vidljivost
Istraživanje strukture svemira optičkim i Čerenkovljevim teleskopima
Prirodne znanosti /Arhiva/potpore 2014/2016
Jedan od najvećih izazova astronomije i astrofizike je spoznavanje strukture i razvoja svemira na velikim i malim skalama. Na manjim skalama, razumijevanje nastanka i razvoja planeta i planetarnih sustava znatno je uznapredovalo zadnjih godina otkrivanjem ekstrasolarnih planeta u našoj Galaksiji, i uspoređivanjem parametara detektiranih sustava s postojećim teorijskim modelima. Metoda koja omogućava detekciju planeta s najširim rasponom parametara sustava je metoda mikrogravitacijske leće. Opažanja fotometrijskih svjetlosnih krivulja u ovom projektu vršit ćemo pomoću mreže teleskopa PLANET (Probing Lensing Anomalies NETwork) kolaboracije, čiji sam aktivan član od 2003. godine, u suradnji s kolaboracijama MicroFUN, OGLE i MOA.
S druge strane, razumijevanje strukture i razvoja svemira na većim prostornim i vremenskim skalama zahtijeva istraživanje bliskih i dalekih galaksija, te još daljih objekata poput kvazara i BLac objekata. Vrlo važan ključ za razumijevanje mehanizama evolucije galaksija nalazi se u najenergetskijem dijelu elektromagnetskog spektra, području VHE (Very High Energy) gama-zračenja.
Mjerenjem svjetlosnih krivulja i spektara gama-zračenja iz aktivnih galaktičkih jezgri (AGN) na različitim udaljenostima od nas u velikom rasponu crvenih pomaka, dobit ćemo uvid u različite stadije evolucije galaksija, i svemir u različitim fazama razvoja. Mjerenjem VHE gama-zraka iz dalekih izvora koje se na svom putu atenuiraju u interakciji s međugalaktičkim pozadinskim svjetlom (EBL) dobit ćemo saznanja o brzini stvaranja galaksija i zvijezda tijekom evolucije svemira. Ova opažanja vršit ćemo pomoću MAGIC Čerenkovljevih teleskopa na Opservatoriju Roque de los Muchachos, La Palma. Mogućnost korištenja tih teleskopa stekli smo ulaskom u međunarodnu kolaboraciju MAGIC, čiji smo aktivni članovi od 2009.
Osim opisanog temeljnog istraživanja u području astrofizike, važan dio ovog projekta bit će i daljnji razvoj softvera i hardvera. Radi se s jedne strane o vrlo naprednom računanju i razvoju numeričkih simulacijama i optimizacije koje se koriste u modeliranju naših astrofizičkih mjerenja, koja pronalaze primjenu u industriji, financijama i prometu.
Istraživački tim
SURADNICI
Doc. dr. sc. Tomislav Terzić dipl. inž. fizike,e-mail
Prof. dr. sc. Dijana Dominis Prester dipl. inž.,e-mail
Klaudija Lončarić mag. educ.,e-mail
Sveučilišni projekti
UNIRI PROJEKTI 2018
Prof. dr. sc.Dijana Dominis Presterdipl. inž.
Istraživanje strukture svemira zemaljskim i svemirskim teleskopima
Prirodne znanosti